Karolina pewna tytułu

Po szóstej eliminacji Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski Karolina Czapka może być już w zasadzie pewna tytułu w H-2000.

VI eliminacja Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski rozegrana została w ostatni weekend na obiekcie w Miedzianej Górze pod Kielcami. Zawody były drugą tegoroczną eliminacją rozegraną na tym lekko ponad 4 kilometrowym torze. Po raz pierwszy w historii zawodów na torze w Kielcach ustawiona została szykana, która za cel miała zmniejszenie prędkości na publicznej części obiektu w Miedzianej Górze.

Karolina Czapka do zawodów w Kielcach przystąpiła jako samodzielna liderka klasyfikacji H-2000. Już podczas piątkowych treningów „Kaja” potwierdziła swoją tegoroczną dominację. Żółte Renault Clio zawodniczki z czasem 1:53,460 okazało się szybsze od drugiego zawodnika w tej klasie o blisko cztery sekundy. W klasyfikacji ogólnej Karolina uplasowała się na siódmej pozycji, wyprzedzając między innymi dwa Seat-y.

W pierwszym z sobotnich wyścigów zawodniczka z Ustronia po raz kolejny pokazała duże możliwości i wysoką formę, awansując po starcie o kilka miejsc w klasyfikacji wyścigu. Ostatecznie Karolina ukończyła rywalizację na piątej pozycji w „generalce” i na pierwszym miejscu w H-2000.

Piąte miejsce w pierwszym z dwóch wyścigów spowodowało, że Karolina w drugim biegu wystartowała z drugiego pola. Pole position przypadło Łukaszowi Kotarbie (Seat Leon Supercopa). Drugi wyścig „Kaja” ukończyła jako siódma zawodniczka, jednak i tak najważniejsze było drugie zwycięstwo w H-2000.

Po zawodach w Kielcach Karolina posiada już 14 punktów przewagi nad zajmującymi drugą pozycję: Krzysztofem Kijasem i Piotrem Soją. Do zakończenia sezonu pozostały jeszcze dwa wyścigu, tak więc tylko jakiś totalny kataklizm mógłby spowodować, iż reprezentantka Katrex Karolina Autosport nie zdobyłaby w tym sezonie szarfy mistrzowskiej.

W klasyfikacji ogólnej „Kaja” plasuje się na bardzo wysokiej piątej pozycji. Pierwszy jest dwukrotny zwycięzca z Miedzianej Góry – Maciej Stańco, który w sobotę zapewnił już sobie tytuł Mistrza Polski w klasyfikacji generalnej. Przed zawodnikami startującymi w cyklu WSMP teraz ponad miesiąc przerwy. Ostatnia runda tegorocznego sezonu rozegrana zostanie w dniach 13-14 października na torze w Poznaniu. Wcześniej, bo już w najbliższy weekend Karolina wystartuje na torze w Moście w Divinol Cup. Wkrótce zapowiedź tej imprezy, natomiast poniżej przedstawiamy wypowiedz zawodniczki po VI eliminacji.

Karolina Czapka: - Po zawodach w Kielcach mogę już się w zasadzie czuć Mistrzynią Polski. Jestem bardzo zadowolona, że kolejny rok mogę mieć ten tytuł. Oczywiście z wyścigu jestem zadowolona; samochód w pierwszym biegu prowadził się bardzo dobrze, przez co nie miałam problemów z dotrzymaniem tempa Seatom. W drugim biegu już na starcie sprzęgło zaczęło mi się ślizgać, przez co start nie był już tak udany jak ten w pierwszym wyścigu. Później miałem wybór, albo zdecydować się na jazdę na maksimum możliwości i nie ukończyć biegu, czy też pojechać zachowawczo – sekundę wolniej niż normalnie i oszczędzając skrzynię biegów dojechać do mety i bezpiecznie zwyciężyć w klasie do dwóch litrów. Podjęłam tą drugą decyzję, oczywiście wolałabym ścigać się z Seatami, ale moim celem przed tymi zawodami było zwycięstwo w H-2000. Plan zrealizowałam więc w stu procentach. Postawiona na drodze publicznej szykana okazała się dość szybką. Było to coś nowego, wydaje mi się, że spełniła swoją rolę w szczególności jeśli chodzi o te mocniejsze klasy. Stan asfaltu się jednak pogorszył, szczególnie tragiczny był wyjazd z lasu, gdzie strasznie szarpało kierownica. Na treningu miałam założoną kamerę, bo nikt mi nie chciał wierzyć, że naprawdę mam aż takie problemy z utrzymaniem kierownicy. Mimo tego wyścigi w Polsce idą ku lepszemu. Mam nadzieję, że zostaną one zauważone i będą odróżniane od rajdów samochodowych. Mam nadzieję, że grupa która powstała na spotkaniu w Kielcach aby promować wyścigi, poradzi sobie i sytuacja w polskich wyścigach polepszy się. Mam nadzieję, że już w niedalekiej przeszłości będziemy mogli konkurować pod względem organizacyjny chociażby z Czechami.

VI runda WSMP i DSMP - Kielce 25-26 sierpnia

Grand Prix Polski

Wyścig 1 (12 okrążeń)

1. Maciej Stańo - Porsche 997 GT3 Cup 21:35,718

2. Robert Lukas - Porsche 996 GT3 Cup +51,485

3. Robert Kisiel - Seat Leon Supercopa +55,597

4. Marcin Gładysz – Seat Leon Supercopa +1:04,125

5. Karolina Czapka - Renault Clio RS +1:06,617

6. Łukasz Kotarba - Seat Leon Supercopa +1:06.617

Wyścig 2 (12 okrążeń)

1. Maciej Stańco - Porsche 997 GT3 Cup 19.54,664

2. Robert Lukas - Porsche 996 GT3 Cup +28,757

3.Łukasz Kotarba – Seat Leon Supercopa +33,410

4. Łukasz Zieliński – Audi A4 +35,800

5.Robert Kisiel - Seat Leon Supercopa +36,594

6. Marcin Gładysz - Seat Leon Supercopa +53,364

7. Karolina Czapka - Renault Clio RS +1.04,387

Punktacja Grand Prix Polski

1. Stańco 80, 2. Lukas 58, 3. Kisiel 50, 4. Marcinkiewicz 42, 5. Czapka 28, 6. Szwagierczak 19

Punktacja H-2000

1. Czapka 35, 2. Kijas 21, Soja 21, 4.Starnawski 20 5. Slomina 10, 6. Kijas Jr. 7